מגזין אלקטרוני לסופ"ש
פינות קבועות
אסטרולוגיה
הרכילות הכי חמה
מתכון לסוף השבוע
המשחקיה
האתגר

הבריחה מהמחבוש  
הקליפה

חובי סטאר  
האיש שידע יותר מדי
ליאור פרנקל שונא זלזול. הוא גם שונא מסגרות. הוא הצליח לעוף מהקונרבטוריום המלכותי בהולנד, ולארגן מצעדים משונים בתל אביב. ליאור פרנקל הוא הרב של להקת פרווה חמה, הלהקה הכי מוזרה שיש. עידו הרטוגזון בשיחה עם אנרכיסט מהמם
מארגנים מצעדים בתל אביב (אתר פרווה חמה!)
מארגנים מצעדים בתל אביב (אתר פרווה חמה!)


ליאור פרנקל שונא זלזול. הוא גם שונא מסגרות. הוא הצליח לעוף מהקונרבטוריום המלכותי בהולנד, להתעמת עם בית הספר למוזיקה "רימון" ולארגן מצעדים משונים בתל אביב. ליאור פרנקל הוא הרב של להקת "פרווה חמה!", הלהקה הכי מוזרה שיש. עידון הרטוגזון בשיחה עם אנרכיסט מהמם

בסוף שנת 2001, לפני שהספיק ליאור פרנקל לסיים את שנתו הראשונה בקונסברטוריום המלכותי למוסיקה בהאג, בירת הולנד, החליט צוות המורים של המוסד להעיף לאלתר מנהיג האנסמבל המוזיקלי פרווה חמה! ולזרוק אותו חזרה לכל הרוחות, כלומר, ישראל.

'זה בגלל משהו שאמרתי בשיעור' מצטדק פרנקל.

'מה אמרת?'
'אמרתי שאני חושב שמוזיקה היא סתם דבר מטופש ועדיף להיות איכר. זה זעזע את המורים שלי.'

'ולמה אמרת את זה?'
'ככה הרגשתי לגבי הצורה האנליטית שבה הם התייחסו למוזיקה. זה הפך את המוזיקה למשהו חסר טעם, ואני שאפתי לאמיתיות של עבודת השדה.'

'בזמן הוועדה פנה אלי המורה לתזמור שלא הגעתי אף פעם לשיעורים שלו.' ממשיך פרנקל 'הוא היה טיפוס משעמם והבנאדם הכי מסוגר ותקוע בעצמו. כשהוא שמע שהעיפו אותי הוא היה מזועזע שעשיתי לעצמי כזה דבר "אבל למה לא הגעת לשיעורים שלי?" הוא שאל אותי. אז אמרתי לו: "כי לא אהבתי אותם"'


מנסר הסלבריטאים

קו מאפיין לליאור פרנקל, המפלצת שהשאירה את המורים ההולנדים למוזיקה המומים ומזועזעים: דווקא בגלל שפרנקל מתייחס למוזיקה בצורה כמעט דתית ולא מוכן להתפשר בכל הנוגע אליה, נדמית הגישה שלו לפעמים לחוסר כבוד כלפי מוסכמות המוזיקה. כזה הוא ליאור פרנקל, שונא שקרים, חסר קונבנציות, חסר גבולות ומורד חסר תקנה בכל מערכת חוקים. בגיל 17 היה הולך לבית ספר כל יום עם ג'ינס קרוע רק כדי שהמורה לצרפתית ישלח אותו חזרה הביתה, מרחק שעה וחצי הליכה, להחליף חזרה למשהו 'נורמלי יותר'. בגיל 20 הוא כבר עמד על הבמה בלוגוס וניסר לבובות ענקיות בדמות דנה דבורין ועודד מנשה את הידיים על רקע סולואים וירטואוזים של הלהקה שלו, פרווה חמה! שמאז כבר ביצעה 2 קאמבקים.

בעצם לא בדיוק שניים. לא הרבה יודעים, אבל למעשה הקאמבק הנוכחי של הפרווה הוא כבר הקאמבק השלישי שלה. הפרווה התחילה בעצם כבר בתיכון עם משה בן יאיר, עמית קגיאן ושגי שטרית שפעילים גם היום כחברים בסינדיקט הפרוותי (הסבר בהמשך). איתמר, המתופף הראשון של הלהקה נהג לאכול זכוכיות או ליתר דיוק, מנורות. באותה תקופה הלהקה הייתה עושה שירים תיכוניסטים מחורעים כמו 'אינה' ('אינה/ את הרבצת לאח שלי/ אני יודע/ בואי הנה/ בואי הנה/ לכי מפה/ לכי מפה/ בת זונה/ אני רוצה אותך/ אינה'). ליאור פרנקל היה אז גיטריסט רוק כבד שעבר עם האצבעות כל יום 8 שעות על הסולמות של הגיטרה.

בחורף של 97/98 פרנקל בילה את זמנו בבית הספר לג'ז רימון, שידוע בפתיחות הכללית שלו, ובכל זאת נכנס לרשימת המסגרות שפרנקל לא הסתדר איתן.

'לא יכולתי לסבול לראות האנשים שיושבים על הדשא ומנגנים בגיטרות וחלילים. לא תופסים ברצינות את המוזיקה.' אומר פרנקל.

ובכל זאת יצא משהו מהלימודים ברימון. פרנקל פגש את הבסיסט בן הנדלר (שניגן בינתיים גם עם דיוויד ברוזה ומוקי) שהכיר לו את חברו הגיטריסט נדב בכר ושניהם הפכו לנגנים קבועים בהרכב המחודש של הפרווה, הפעם בשיתוף נגנים מקצועיים. 'הם אמרו לי שאני דומה לזאפה, אז אמרתי שאני גם אוהב את זאפה והחלטנו לעשות משהו ביחד.'

לאחר שעזב את רימון חשב פרנקל לפנות לאקדמיה, אבל אחותו, זמרת האופרה נעה פרנקל (ששרה באופרה ההולנדית) אמרה לו שלא יעז ונתנה לו במקום את הטלפון של המלחין הישראלי אריק שפירא, שהתפרסם ביצירותיו האלקטרוניות ואף נבחר במשאלים בחו"ל כאחד ממאה המלחינים החשובים של המאה הקודמת. פרנקל למד אצל שפירא תקופה ארוכה ואומר שלמד ממנו רבות 'אבל היום אני לא מסכים עם חלק מהגישה שלו למוזיקה.'


לים ב- 1478 צעדים


זו הייתה התקופה הראשונה של ההופעות של הפרווה. ללהקה הצטרף גם המתופף ארז קוסקאס והזמרת יעל קראוס (שהופיעה בין השאר עם אסף אמדורסקי וברי סחרוף) וביחד עם שאר הנגנים הציגה הפרווה אוסף ווירטואזים שזכה מבן שלו, מבקר המוזיקה של 'העיר' לתואר: 'הלהקה הצעירה שמנגנת הכי טוב בין שפך הירקון לאזור המוסכים של סלמה.'

מלבד הנגנים השתתפו בהופעות גם תפאורנים, כותבים, שחקנים, רקדנים וזמרים שהתקבצו תחת המסגרת של סינדיקט פרווה חמה והתרכזו ביצירת כאוס על הבמה. ההופעות כללו בין השאר ניפוצי מסכי טלוויזיה ומחשבים, קרבות עגבניות וירקות על הבמה, זיונים בתחת בין הסולנים וניסוים מוזרים וחולניים. בין הדמויות התמהוניות שזכו לעלות מאז על הבמה של הפרווה היו כלבים מרקדים, צבא אנשים אטומים, אנשי דלעת, מלאך המוות, בדואי מזמר, ציפור סוטה ועצומת מימדים, צרעה ענקית שגולשת מהתיקרה במהלך ההופעה ועוד שלל דמויות תמהוניות שצריך פשוט לראות כדי להאמין.

בין הופעה להופעה ארגנה הלהקה גם מצעדי ראווה אקסצנטרים בת"א, מצעדים שנמשכים גם היום בתדירות נמוכה יותר ושמטרתם בלבול הציבור והבאתו למבוכה. בין המצעדים המפורסמים עד היום: מצעד "כל דבר שעושה האדם, הוא דבר מקולקל מיסודו" שבמהלכו זימרו חברי הסינדיקט את השורה הנ"ל בעודם צועדים דרך שינקין קשורים בצווארם בחבלים למלאך המוות; מצעד המפלצות בו צעדו החברים בטור מסודר מחופשים למפלצות מפתח דירתם ברחוב מאז"ה ועד לחוף הים. לפני החבורה הלך מנהיג שספר בבמאגפון את צעדי החבורה. במהלך מצעד זה גם נעצרו ושוחררו מיד ע"י המשטרה בחשד להפרת הסדר הציבורי. "רצינו לבדוק כמה צעדים זה הדרך מהבית לים. 1478" אומר פרנקל.


אביר הדגה


שנת 99 הייתה רגע הפריצה של הלהקה, ההופעות בבארבי היו מפוצצות והלהקה קצרה ביקורות אוהדות ושבחים כלהקה הפרועה ביותר בסביבה. ואז בצעד שהוכיח שוב ששום דבר לא מעניין אותו, החליט פרנקל, כנגד כל הגיון מסחרי, לסגור את העסק כדי לשבת בבית לכתוב חומר חדש. התוצאה התפרסמה באלבום "מוזיקת רחוב" שהושלם בשנת 2000 וחשף השפעות של ג'ון זורן. בעקבותיו חזרה הלהקה להופיע, כשלהרכב מצטרפים גם נגני הסקסופון עופר פלד וגלי נחמה. עד שהחליט פרנקל שישראל היא לא המקום בשבילו ועבר ללמוד מוזיקה בקונסרבטוריום המלכותי בהולנד.

בזמן שפרנקל חי ברחוב פאלקנבוסלאן בשכונת מהגרים בהאג עם שגי שטרית, צייר וחבר ילדות שניגן עם הלהקה כבר בתיכון והשתתף גם בגילגולים החדשים יותר שלה, זכתה הלהקה לפריחה מחודשת בארץ והפעם בחסות האינטרנט. ללהקה נפתח אתר מעריצים ועל רקע מסחר ער בקבצי מוזיקה מהאלבומים שהתגלגלו לרשת, יצא מהארון גם אביב רון, מבקר הרוק של Ynet, שביקר בהופעות הלהקה עוד בעבר, והכתיר את ההרכב כ'הדבר הטוב ביותר שקרה למוזיקה הישראלית מזה שנים'. פרנקל ששמע על ההתפתחויות הללו מחדרי המחשבים של הקונסרבטוריום המלכותי בהאג, היה עסוק באותה תקופה בחיבור מוזיקה מודרנית לאולמות הקונצרטים ההולנדים וייצור מוזיקה אלקטרונית רדיקלית.

לאחר שסולק מהאקדמיה וחזר לארץ החליט פרנקל שנמאס לו ממוזיקה וחילק את זמנו בין לימודים בחוגים למדעי המחשב ומתמטיקה בחיפה לבין עבודה במפעל הדגים של אביו. פרנקל: "אבל אנחנו לא הורגים אף דג. כולם מגיעים קפואים. את השפורטים אני שם במי מלח ואז תולה ולמקארלים אני מוריד את הראש ופותח את הבטן". הוא גר עם ששה שותפים רוסים בכפר הדרוזי עוסאפיה. פרנקל: "לא היו לי שם הרבה חברים, אבל השמן זית היה טוב". ועבד בלילות על מוזיקה אלקטרונית בהשפעות של אמני האלקטרוניקה היפנים טסויה יושידה ונאבוקזו טאקמורה.


הפרחות התאילנדיות הן הטרנד הבא

אבל לא איש כליאור פרנקל ימשיך באותה המסגרת יותר משנה אחת. אחרי שנה אחת בעוסאפיה החליט פרנקל לחזור לת"א. הוא התחיל ללמוד מדעי המחשב בת"א, וכדי לא למתוח אתכם נגלה שגם את המסגרת הזו הצליח פרנקל למתוח עד הקצה. כיום הוא לומד מדעי המחשב בת"א במסגרת היחידה שמתאימה לאדם כמוהו: הוא לא נרשם לאף שיעור. הוא פשוט מגיע ולומד מה שמעניין אותו.
'הוא חסיד אמיתי' אומר עליו נדב בכר, הגיטריסט של הפרווה שעזב את הלהקה לאחרונה לטובת לימודים תורניים בישיבה, 'אפילו בישיבות החסידים לומדים בשביל תארים, אבל פרנקל לומד בשביל עבודת הקודש.'

בינתיים הספיק פרנקל גם להשתתף ככותב ושחקן בסרטי האנדרגראונד הקצרים 'אל התחתית', 'זיתים וביצים' ו'שד הקניונים' של הבמאי הצעיר אורי בן עזרא. במקביל עבד על אלבומים חדשים, חלקם אלקטרונים וחלקם במסגרת ההרכב פרווה חמה!

בעקבות החומר החדש חזר ההרכב להופיע, הפעם בחיזוק נגן הקלידים שאול אשת, הסקסופוניסט אורן בן אבי, והחצוצרן ליאור רון. אם מספיק מעריצים יתרמו כסף, צפוי בקרוב גם אלבום. ובכל זאת, נדמה שפרנקל כבר החליט שהפריצה הגדולה שלו כנראה תקרה במקום אחר. בימים אלה, במקביל להופעות, הוא מבצע בישולים אחרונים לאלבומים חדשים שהוא מתכנן לשלוח ללייבלים ברחבי העולם. חוץ מזה פרנקל גם מעורב במה שהוא מכנה 'הסצינה של הפרחות התאילנדיות'.

'ליאור פרנקל, אתה מוכן לפרט למה אתה מתכוון?'
'יש היום בדרום העיר כל מיני פרחות תאילנדיות ממש מדליקות. יש להן פלאפונים, הן מדברות כמו פרחות, מתלבשות כמו פרחות, וזזות כמו פרחות. הן בחורות טובות ואפשר לדבר איתן. מבחינתי זה הטרנד הבא.'קישורים נוספים:
אתר פרווה חמה!


לכתבה זו התפרסמו 3 תגובות.
1. אז נראה כמו ברווזטימין19:27 23/07/2004
טוען נתונים..
2. איש קאלט ללא ספק (ל"ת)פרווה17:06 26/07/2004
טוען נתונים..
3. מהר, הפרווה מתקררתאורי ברייטמן19:48 26/07/2004
טוען נתונים..